Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
19 postów 0 komentarzy

Dokąd Polsko?

Włodzimierz Bojarski - Energetyk, profesor doktor habilitowany, senator I kadencji, Członek Polskiej Akademii Nauk. Kawaler Kawaler odznaczenia Polonia Mater Nostra Est

Współczesne warianty małżeńskiego partnerstwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Autor został uhonorowany nagrodą Ojca Rodziny. Poczuł się tym zmobilizowany do przedstawienia swoich wielopokoleniowych obserwacji i przemyśleń dotyczących dobrej rodziny. Szczęśliwy ojciec pięciorga dzieci, dziadek dziewięciorga wnucząt i pradziadek

Obserwując dużo różnych małżeństw w długim okresie czasu można zauważyć, że po bolesnym przejściu własnych złych doświadczeń i kryzysów osiągają one w dalszym życiu jakiś modus vivendi, mniej lub bardziej uzgodniony, wyczerpujący i  stabilny. Wśród wielości wzajemnych układów można wyróżnić pięć najczęstszych, typowych wariantów wzajemnych relacji między małżonkami:

1. Małżonkowie nie podejmują dalszych wysiłków uzgodnienia wzajemnych stosunków i rozchodzą się całkowicie.
2. Małżonkowie żyją nadal pod wspólnym dachem, ale obok siebie, głównie na własną rękę, ograniczając wzajemne kontakty do niewielu wydzielonych, wspólnych spraw.
3. Małżonkowie dokonują między sobą w szerokim zakresie podziału typowych, wspólnych obowiązków, spraw i dziedzin życia, w których uznają wzajemnie swoje wiodące kompetencje i ograniczają dyskusje (a drugi ustępuje w tym pierwszemu i stara się być mu uległy, posłuszny. Z tego podziału zostają jednak wyłączone sytuacje nietypowe i nadzwyczajne oraz pewne sfery aktywności indywidualnej każdego z nich, w których współmałżonek nie uczestniczy (dotyczące np. działalności zawodowej, czy społecznej).
4. Jeden z małżonków poddaje się świadomie i dobrowolnie, w szerokim zakresie, dominacji drugiego, ustępuje mu i jest mu zazwyczaj posłuszny. W zgodzie i miłości, bez większych konfliktów między małżonkami, zostaje ustalony podział zadań i odpowiedzialności, podobnie jak w wariancie trzecim.
5. Jeden z małżonków obejmuje mniej lub bardziej despotyczną władzę w rodzinie oraz dyryguje i rozdziela zadania i obowiązki, sam decyduje we wszystkich najważniejszych kwestiach, a pozostali członkowie rodziny są mu podporządkowani.
            Wydaje się, że warianty trzeci i czwarty, wzajemnych relacji w małżeństwie, najlepiej pozytywnie odpowiadają naszym czasom i pozwalają w pokoju, jedności i miłości rozwijać personalistyczne wartości chrześcijańskie. Trzeba jednak zauważyć, że wariant trzeci zapewnia względny pokój i harmonię w małżeństwie tylko w typowych, uzgodnionych warunkach i sytuacjach. Natomiast w warunkach nietypowych i nadzwyczajnych, niekiedy o dużym znaczeniu dla rodziny i natężeniu emocji, grozi gwałtowną kłótnią i konfliktem. Tego zagrożenia nie niesie wariant czwarty, łączący dialog z uległością i ofiarną miłością, budującą jedność i względnie trwały pokój.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31