Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
19 postów 0 komentarzy

Dokąd Polsko?

Włodzimierz Bojarski - Energetyk, profesor doktor habilitowany, senator I kadencji, Członek Polskiej Akademii Nauk. Kawaler Kawaler odznaczenia Polonia Mater Nostra Est

Mąż głową i ojcem rodziny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Głowa rodziny to nie jest żaden tytuł honorowy i przywilej dominacji, a trudny i odpowiedzialny obowiązek pierwszeństwa w ofiarnej miłości oraz zapewnienia rodzinie materialnych podstaw życia i rozwoju

Taką naukę głosił Kościół przez stulecia i według niej formował kolejne pokolenia. Młodzi wzrastali w takich stosunkach rodzinnych i w tym duchu byli pouczani na naukach stanowych. To mężczyzna wybiera sobie kobietę na towarzyszkę wspólnego życia w małżeństwie i oświadcza jej swoje uczucie i zamierzenie. Społeczno-prawnym wyrazem takich stosunków małżeńskich jest praktyka przyjmowania przez mężatkę, po ślubie, nazwiska swojego męża. W gwarze ludowej często mężatkę określano imieniem jej męża, mówiąc np. „pani Wojciechowa”, a wskazując na rodzinę mówiono „u Wojciechów”. O majątku rodzinnym mówimy – ojcowizna.

            Głowa rodziny to nie jest żaden tytuł honorowy i przywilej dominacji, a trudny i odpowiedzialny obowiązek pierwszeństwa w ofiarnej miłości oraz zapewnienia rodzinie materialnych podstaw życia i rozwoju, a także prawidłowego kierunku wychowania dzieci, szczególnie starszych chłopców i młodzieży. To podstawowy obowiązek życiowy do realizacji w ciągu wielu lat, w trudnych, niepewnych i zmiennych warunkach. Taka rola i pozycja ojca rodziny powinna być zachowana i respektowana również w tych szczególnych sytuacjach, gdy małżonka zapewnia rodzinie wyższe dochody i pozycję społeczną aniżeli mąż.
 Z rolą i powinnościami ojca, głowy rodziny, łączy się szczególna odpowiedzialność moralna. Ojciec stateczny i sprawiedliwy to nie jakiś kumpel, ale wymagający wychowawca, miłujący, wspaniałomyślny i ofiarny, figura Ojca Niebieskiego. To do ojca, głowy rodziny w pierwszej kolejności zawoła Pan Bóg: Adamie, coś uczynił ?
Szanujący się mężczyzna nie wtrąca się do codziennych, bieżących spraw domu i rodziny, prowadzonych przez żonę. Po pracy uściska i porozmawia z dziećmi, ale na podchwytliwe pytanie: Tato, czy mogę posprzątać później, a teraz pójść do kolegi?,odpowiada: zapytaj mamę, dlaczego mnie pytasz? Również gdy małżonka go pyta: O której godzinie chcesz dziś obiad?, stara się odpowiedzieć: o której ci najbardziej odpowiada.Dominacja ojca rodziny jest wyczuwalna przez dzieci, ale w powierzchownym ich odbiorze oraz sąsiadów to mama i pani domu tu rządzi. W tym wyraża się równość małżonków, a o sprawach domu, rodziny i wychowania rozmawiają razem ze sobą, osobno, w miłości i przyjaźni. 

KOMENTARZE

 • Och Wielki Meżczyzno :)
  1.Szanujące się mężczyzna nie wtrąca się ....do prania swoich gaci, pierze żona

  2 To meżczyzna wybiera sobie ...........dzięki czemu przez większość historii spoleczności europejskich kobiety nie miały w tej materii nic do powiedzenia.

  Chwalić Boga ew Matkę Naturę , mamy to już za sobą.
 • @Verbal 16:13:43
  Szkoda, że komentów nie można gwiazdkować - dałabym 5 jak nic.
  A co do nosicieli genów YX, to dzielą się oni na dwie grupy: mężczyźni (gatunek wymierający acz z uporządkowanym mózgiem)i i męczyźni (literówka zamierzona).
 • @bez kropki 16:18:14
  No , co do wymierania to wolałbym się nie zgadzać :)
  Ciekawe ,że mimo socjologicznych obserwacji społeczności matrylinearnych nadal próbuje się ubierać model patrylinearny i patrylokalny w szatki wzorca uniwersalnego.Skąd się to bierze ?
 • @Verbal 16:41:34
  Też bym wolała się nie zgadzać. Niestety takie są obserwacje czynione w życiu. Mężczyzna będzie swoja babę traktował jak człowieka. Męczyzna - tiaaaa....

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31